Łańcuch dostaw opiera się w największej ilości przypadków na drewnianych paletach EPAL. To sprawdzone i stosowane od wielu lat rozwiązanie – dlaczego jest tak popularne i czym właściwie jest EPAL?

EPAL to skrót służący do oznaczenia Europejskiego Stowarzyszenia Paleciarskiego (European Pallet Association) – organizacji non profit założonej w 1991 roku, której celem jest obecnie stanie na straży standardyzacji palet, promowania palet jako ekologicznego narzędzia spedycyjnego oraz rozwój ich produkcji w Europie i na świecie. To właśnie stowarzyszenie EPAL odpowiada za ustanowienie standardów, które gwarantują wytrzymałość i bezpieczeństwo, a także użyteczność w magazynach, także tych zautomatyzowanych.

Oznaczenia EPAL na paletach drewnianych pozwalają na ich szybką klasyfikację – i mimo iż palety drewniane  produkuje się masowo już od lat 60 XX wieku, to właśnie te standardy pozwoliły im na prawdziwą ekspansję. Palety oznaczone jako EUR-EPAL spełniają określone wymagania odnośnie do: rozmiarów – 1200x800x144mm,  wagi, która nie powinna przekraczać 25 kg, a także nośności, która ma wynosić do 4 ton w spoczynku oraz do 1,5 tony w ruchu. Palety muszą być też zbite przy pomocy 78 gwoździ, których rozmiar i wzór także odgórnie ustalono. Obowiązkiem producentów palet jest też poddanie drewna obróbce fitosanitarnej ISPM15, dzięki czemu wyeliminowane zostanie ryzyko pojawienia się drobnoustrojów, grzybów, pleśni czy owadów.

Palety EPAL mogą być użytkowane przez wiele lat. Z powodzeniem można je też poddać naprawie – wówczas certyfikat może zostać zachowany, jeżeli wykorzystane materiały oraz techniki będą zgodne z zasadami EPAL. Palety można także oddać do recyklingu. Mamy więc do czynienia z ekologicznym, wytrzymałym oraz gwarantującym bezpieczeństwo produktem.