Prowadzenie firmy zajmującej się dystrybucją czy sprzedażą wiąże się z pokonaniem wielu logistycznych wyzwań. Wiele z problemów łatwo rozwiązać przy pomocy najprostszych środków, takich jak np. drewniane konstrukcje, znane od dziesięcioleci jako palety drewniane. Pierwsze tego rodzaju elementy zaczęto wykorzystywać w Szwecji już w latach 50 ubiegłego wieku. Prosty, lecz niezwykle efektywny pomysł wkrótce znalazł zwolenników na terenie Europy Zachodniej, a potem - całego świata.

Uniwersalne, funkcjonalne
Drewniane palety stały się współcześnie nieodzownym elementem wyposażenia magazynów. Nie ma przy tym znaczenia, w jakiej gąłęzi przemysłu działa dana firma. Ilość towarów, sposób dystrybucji, który w wielu przypadkach ma zasięg międzynarodowy, a także liczne wyzwania związane z logistyką sprawiają, że niezbędne są palety o wymiarach zestandaryzowanych. Euro-palety wyposażone są w niezbędne certyfikaty potwierdzające ich zunifikowane wymiary oraz ciężar. Dzięki temu mogą być użytkowane na terenie Europy oraz poza jej granicami. Konstrukcja jest tak przemyślana, by znalazła zastosowanie również w magazynach w pełni zautomatyzowanych (rozstaw palet odpowiada przeciętnemu rozstawowi wózków widłowych). Palety EURO dopasowane są również do podnośników oraz linii produkcyjnych.

Palety służą nie tylko do bezpiecznego transportu oraz przechowywania. Korzystnie wpływają również na proces segregacji produktów - co może obniżać koszty magazynowania. Optymalne wykorzystywanie przestrzeni jest przecież priorytetem - także w handlu. Do najczęściej wykorzystywanych palet na rynku zalicza się zarówno palety typu EURO. Palety EURO występują głównie w wielkości - 1200 x 800 wszystkie o wysokości 144 mm. Palety drewniane wyróżnia wysoka nośność - dochodząca nawet do 1 tony przy użytkowaniu dynamicznym oraz 1,5 tony w przypadku użytkowania statycznego.

 

Doskonałe do niestandardowych projektów
Palety znajdują zastosowanie w branży dekoratorskiej. Z ich pomocą można stworzyć (stosunkowo niskim sumptem) różnego rodzaju elementy wyposażenia wnętrza - od stolików, poprzez krzesła i ławy do ogrodu, aż po kwietniki. Wiele zależy od fantazji (oraz umiejętności manualnych) projektanta. Palety z powodzeniem są wykorzystywane również przez właścicieli lokali gastronomicznych.


Ekologiczne
Nie bez znaczenia - zwłaszcza w świetle ostatnich dziesięcioleci - jest również ekologiczny aspekt. Palety drewniane powstają z wysokiej jakości drewna, które poddawane jest specjalnej obróbce (aby osiągnąć właściwy poziom higroskopijności suszy się je w określonych procedurami warunkach). Dzięki temu deski, z których tworzone są palety drewniane są odporne na wysokie wchłanianie wilgoci, a całość konstrukcji ma wspomnianą już, wysoką nośność. Palety drewniane mogą być użytkowane przez naprawdę długi okres czasu. Następnie łatwo poddać je procesom recyklingowym.