Tartak Gałka to nowa nazwa znanego od 30 lat zakładu Trak-Drew z Bystrej, założonego przez Józefa Gałkę. Dziś firmę, która jest liderem w produkcji deski paletowej i jednym z największych firm transportujących wyroby z drewna - prowadzą synowie założyciela - bracia Kamil i Damian Gałka.
W odległości kilku kilometrów od wciąż prosperującego zakładu w Bystrej, zrealizowano inwestycję typu green field. Kosztem 35 mln zł w miejscowości Jordanów wybudowano tartak i zakład produkcji palet EUR.
"Sortowanie surowca odbywać się będzie za pomocą linii sortowniczej austriackiej marki Springer. Plac surowca jest już wypełniony drewnem i dokonaliśmy rozruchu linii, która obecnie pracuje na 40% swoich możliwości" - mówi Damian Gałka, współwłaściciel firmy.
"O drewno się na razie nie martwimy, jest go pod dostatkiem nie tylko w Polsce, ale także na Słowacji i przede wszystkim w Czechach, gdzie także mamy swój skład surowca. Firma dysponuje też własną flotą 90 samochodów dostarczających drewno z lasu do tartaku, ale też gotowe wyroby do klientów w całej Europie" - dodaje.
W hali o powierzchni 3500 m2 produkcyjnej umiejscowiona jest linia przetarcia oraz linia zbijania europalet.
"Produkcja elementów palet realizowana będzie w oparciu o linię przetarcia wyposażoną w frezotraki MS Machinenbau o wydajności 200 tys. m3 drewna rocznie. Zakładamy, że w 70% drewna pozyskanego na linii przetarcia wyprodukujemy deskę paletową i wsporniku, które opuszczą zakład w formie gotowej licencjonowanej europalety. Pozostałe 30% stanowić będą deski przeznaczone dla innych klientów" - informuje Damian Gałka.
Produkcja palet jest oparta na licencji EPAL, dlatego wszelkie parametry jakościowe, wymiarowe, jak i pomiaru wilgotności muszą być zachowane. Aby tego dokonać firma zdecydowała się m.in. na zakup linii do zbijania palet marki Storti. Jest ona w pełni zautomatyzowana, a jej wydajność to 2300 sztuk palet na zmianę.
Obróbka termiczna palet odbywa się w komorach marki LE.KO z elektronicznym systemem pomiaru wilgotności i możliwością generowania raportów. Jednorazowy wsad zainstalowanych komór sięga 600 m3.
"Docelowo wyprodukujemy tu 1.200.000 palet drewnianych z własnych komponentów: desek i wsporników" - zapowiada Gałka.