Drewno jest surowcem, którego wykorzystanie utrzymuje się na wysokim poziomie. Niezależnie od trendów w budownictwie drewniane materiały zawsze były i pozostają doceniane, ze względu na ich trwałość, uniwersalność, ale też aspekt ekologiczny i korzystny dla  zdrowia człowieka charakter. Tartak Gałka obok palet oraz desek paletowych specjalizuje się także w produkcji tarcicy. Komponent ten znajduje szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Czym jest tarcica oraz jakie są jej walory?

Prostota skrojona na miarę potrzeb
Tarcica to naturalny surowiec pozyskiwany z drewna podczas prostej obróbki. Drewno jest przecierane w poprzek (równolegle do podłużnej osi kłody) przy pomocy traka, a następnie w zależności od rodzaju finalnego produktu, poddawane dalszym procesom. W przypadku tarcicy mokrej – tutaj zadanie tartaku się kończy, natomiast w przypadku suchej – konieczna jest jeszcze obróbka cieplna.

Uniwersalny produkt, wiele możliwości
Tarcica jest suszona w specjalnych komorach, aby drewno zachowało optymalną higroskopijność gwarantującą jego odporność na działanie czynników atmosferycznych czy mechanicznych. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy na bazie tego drewna powstaje konstrukcja wspierająca budowlę bądź też gdy stanowi ono surowiec do budowy mebli czy wykończenia wnętrza.

Tarcica proponowana przez Tartak Gałka pochodzi z drzew iglastych – sosen, świerków i jodeł, i występuje w kilku grubościach desek. Najgrubsze sprawdzają się właśnie jako element większej konstrukcji, tarasu, rusztowania, altany, natomiast te cieńsze -  do wykańczania dachów, okien, okiennic, parapetów etc.

Jakość w dobrej cenie
Niezależnie od tego, czy w projekcie zapotrzebowanie jest na tarcicę suchą czy mokrą istotne jest to, w jakich warunkach będzie składowana. Konieczne jest zagwarantowanie miejsca z właściwą cyrkulacją powietrza, aby drewno mogło „oddychać” oraz by nie uległo odkształceniom. Oczywiście po skończeniu projektu tarcicę można zaimpregnować, szczególnie, jeśli stanowi ona bazę dla podłóg czy parkietów. Tarcica jest materiałem uniwersalnym, a dzięki firmie Tartak Gałka dostępna jest ona w najlepszej z możliwych jakości.