Drewniane palety pełnią niezwykle istotną rolę w transporcie oraz spedycji - niezależnie od branży czy kraju. Jednak, w dobie handlu międzynarodowego, konieczna jest pewna unifikacja nośników, aby mogły być użytkowane we wszystkich magazynach oraz na różnych modelach wózków widłowych. Certyfikat EPAL daje taką gwarancję. Jakie są wymagania jakie należy spełnić by go otrzymać oraz jakie zalety płyną z jego uzyskania piszemy poniżej.

Standardy EPAL

Właściwości palet drewnianych EPAL są określone przez tę organizacje na podstawie normy europejskiej EN13698-1 oraz Kodeksu UIC 435. EPAL (Europejskie Stowarzyszenie Palet) we współpracy z UIC (Międzynarodowym Związkiem Kolei) wyznaczyło nie tylko standardowe parametry, ale również sposób produkcji takich palet. Dzięki temu tylko autoryzowane przedsiębiorstwa - takie jak nasze - mogą zajmować się produkcją, dystrybucją oraz naprawą europalet - wyposażonych w odpowiednie oznaczenia.

Palety EPAL wyróżnia:

  • ściśle określona waga oraz rozmiar, wynoszące 25 kg oraz 1200 x 800 x 144 mm;
  • fakt, że składa się z 5 górnych desek, 3 płóz, 9 klocków oraz wsporników, jak również klamry na wsporniku środkowym. Narożniki są ścięte pod równym kątem;
  • w przypadku naprawianych/poddawanych renowacji palet - oznakowanie przy pomocy gwoździa certyfikującego;
  • obowiązkowa obróbka fitosanitarna ISPM15, która gwarantuje oczyszczenie drewna z drobnoustrojów, innych szkodników;
  • suszenie drewna w specjalnej komorze, co zapewnia jego optymalną higroskopijność - mającą ogromny wpływ na nośność palety;
  • specjalne oznakowanie - logo EPAL umieszczane jest na lewym wsporniku, zaś logo EUR na prawym. Na środkowym wsporniku widnieje oznaczenie alfanumeryczne (zawierające numer licencji, rok i miesiąc produkcji). Na palecie znajduje się także logo obróbki cieplnej wraz z krajem i regionem pochodzenia drewna, z którego powstała paleta, nr rejestracyjny firmy.

    

 

Certyfikat EPAL to gwarancja trwałości palety

Europalety są przeznaczone do wieloletniej eksploatacji. Ich nośność transportowa jest bardzo wysoka - wytrzymują one bowiem obciążenie do 1500 kg, natomiast w warunkach magazynowych (statycznych) jest to nawet 4000 kg. Bezpieczeństwo towarów jest tutaj zatem priorytetem, co czyni z palet najbardziej funkcjonalny nośnik. Szczególnie, że ich zestandaryzowana budowa pozwala na użytkowanie zarówno w magazynach tradycyjnych, jak i zautomatyzowanych. Palety są łatwe w obsłudze, dzięki 4 wejściom zarówno transport jak i rozładunek mogą się odbywać sprawnie i szybko, niezależnie od modelu wózka widłowego. Popularność europalet wynika również z tego, że łatwo je naprawić. Również takie nośniki wyróżnia wytrzymałość.

Warto zaopatrzyć się w palety u certyfikowanego wytwórcy. Daje to pewność, że ten element będzie służył firmie przez długi czas, a tym samym - transport ani magazynowanie nie będą generowały zbędnych odpadów. Palety EPAL są nośnikiem nie tylko funkcjonalnym, ale i przyjaznym dla środowiska naturalnego.